Aktuality

44. Mladá kamera
12
Bře

Mladá kamera Uničov 2018 – tisková zpráva

Mladá kamera Uničov 2018
44. ročník filmařské soutěže autorů do 30 let

Městské kino v Uničově se ve dnech 16. a 17. března stane dějištěm 44. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů mladších 30 let, v níž se divákům a porotcům představí také dvanáct zahraničních snímků. V porotě soutěže letos kromě jiných zasedne také filmový a televizní režisér Radim Špaček.

O účast v soutěži letos bojovala více než stovka snímků. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesahuje časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže proniklo „jen“ 51.

Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy. Jejich tematické zaměření potvrzuje trend posledních let: zatímco v předešlém desetiletí dominovaly hrané tvorbě komedie, parodie, anekdoty a další „nevážné“ filmové žánry, nyní se mladí filmaři stále více věnují vážným tématům, často až existenciálním. Výrazně také narostl počet experimentálních filmů, naopak v menšině jsou i letos dokumenty a hudebně zaměřené snímky. Animované filmy budou opět soutěžit v samostatné soutěžní kategorii. Téměř čtvrtinu soutěžní kolekce letos tvoří filmy ze zahraničí; devět ze Slovenska a dále po jednom z Rakouska, Francie a Etiopie.

Kvality soutěžních filmů bude hodnotit odborná porota. Vedle Radima Špačka v ní zasednou filmoví pedagogové Martin Čihák a Milan Šebesta, režisérka Olga Dabrowská a režisér Jiří Sádek. Návštěvníkům i soutěžícím bude v době festivalu k dispozici jako konzultant úspěšný mladý filmař Jan Chramosta, jehož krátký hraný film „BioBuddy“ byl vloni v Seattlu oceněn jako druhý nejlepší snímek natočený v rámci „48 Hour Film Project“ a k tomu získal i cenu za nejlepší režii. Film byl poté představen také na festivalu v Cannes.

Slavnostní zahájení čtyřiačtyřicáté Mladé kamery proběhne v pátek 16. března v 18 hodin v uničovském kině Družba. Až do půlnoci budou probíhat soutěžní projekce doplněné diskusemi s porotci a ve stejném duchu bude soutěž pokračovat i v sobotu 17. března. Po ukončení soutěže zpestří návštěvníkům sobotní odpoledne ukázky moderní filmařské techniky a v 18 hodin soutěžní přehlídka vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků a promítnutím vítězného filmu Mladé kamery. Program festivalu uzavře projekce nového dokumentárního snímku Libuše Rudinské „Na tělo“, bezprostředního, ba až intimního portrétu významného českého fotografa Jindřicha Štreita. Film bude doprovozen besedou s režisérkou i se samotným protagonistou. V prostorách kina bude při této příležitosti prezentována unikátní kolekce plakátů ke Štreitovým fotografickým výstavám.

Aleš Langer, ředitel MK 2018

Kontakt:
AlesLanger@seznam.cz, 608 624 096
www.mladakamera.cz
Facebook: Mladá kamera Uničov