Milan Šebesta

Porotce

Milan Šebesta

Porotce

Biography

Milan Šebesta (*1945)

Filmový tvůrce a pedagog. Po studiích grafického designu na umělecké škole nastoupil roku 1968 do atelieru Hermíny Týrlové ve Filmovém studiu ve Zlíně; později studoval obor Animovaná tvorba na pražské FAMU. Prošel všemi tvůrčími profesemi, které nabízí animovaný film, ale nejvíce si cení toho, že byl uznávaný, jako mistr animace. Za téměř 44 let, participuje na více než 170 filmových titulech, od večerníčků pro bratislavskou televizi, přes vlastní tituly, Švec a čert, Pohádka z pece ohnivé nebo Hajů Hajajů, až po Krysáky nebo seriál Pat a Mat. Jako výtvarník, animátor, či spoluautor pracoval také s předními zlínskými režiséry, s Hermínou Týrlovou, Janem Dudeškem, Ludvíkem Kadlečkem a dalšími, ale také animoval a vytvářel triky pro Zdeňka Sirového, Igora Ciela, či Juraje Herze.

Od začátku devadesátých let přednášel klasickou animaci na Filmové škole Zlín a následně i na Univerzitě T. Bati ( UTB ) ve Zlíně; doma i v zahraničí vedl bezpočet workshopů a filmových dílen, a také externí výuku animace na výtvarných či filmových školách. Ač důchodového věku, stále je činný výtvarně i literárně, miluje knihy, inteligentní humor, společnost chytrých lidí, očistné vycházky do přírody a moravské červené.

V současné době se spolupodílí na propagaci historie zlínských ateliérů nejen formou knižní a muzeální, ale i vytvářením vzpomínkových doprovodných akcí při Filmovém festivalu ve Zlíně.

A také již dlouhá léta se jako lektor, rádce, dramaturg a odborný porotce věnuje amatérské filmové tvorbě, a to jak dospělých tvůrců, ale hlavně tvorbě začínajících mladých autorů, kterým moc a moc fandí!