Výsledky 2016

Hlavní cenu Mladé kamery Uničov si odnesla sedmnáctiletá filmařka

I. kategorie – amatérský film, tvůrce do 20 let

1. cena — Jan-Karel Pavlík za film Větrný kopec
2. cena — Dominik György za film V.
3. cena — Kateřina Němcová za film Když vysvitne slunce

 

II. kategorie – amatérský film, tvůrce do 30 let

1. cena — Robert Vrba za film Až oči mé se rozevřou
2. cena — Jan Hušek za film Babka
3. cena — neudělena

 

III. kategorie – neamatérský film, tvůrce do 30 let

1. cena — Patrik Ulrich za film Moji drazí
2. cena — Jakub Valášek za film Vajatanie hory
3. cena — Efim Groutskij za film Rusák
3. cena — Radoslav Irša za film Operátor

 

Cena diváků

Jan Hušek za film Babka
 

Hlavní cena

Tereza Janečková za film Koncept neutříbených pojmů

 

 

 

Hlavní cenu Mladé kamery Uničov si odnesla sedmnáctiletá filmařka

42. ročník tradičního setkání filmařů do 30 let Mladá kamera přivedl ve dnech 17. – 19. března do Uničova desítky začínajících filmových tvůrců. Vítězem soutěžní přehlídky se stal animovaný film Koncept neutříbených pojmů sedmnáctileté Terezy Janečkové z Čech pod Kosířem. O tomto výsledku rozhodla pětičlenná odborná porota v čele s režisérem Jiřím Sádkem.
Soutěžní kolekce byla letos mimořádně pestrá. Vedle nejpočetněji zastoupených hraných filmů se divákům představilo několik snímků animovaných (vesměs z dílny studentů prostějovské školy designu a módy), dokumentárních, hudebních nebo experimentálních.
Odborné porotě předsedal režisér nového českého filmu Polednice Jiří Sádek, dalšími členy byli Jan Balej, Milan Šebesta, Martin Čihák a scenárista filmu Kobry a užovky Jaroslav Žváček.
Vedle hlavní ceny byla udělena také ocenění ve třech soutěžních kategoriích. Mezi amatérskými filmaři do dvaceti let byl nejlepší Jan Karel Pavlík s filmem Větrný kopec, ve druhé kategorii určené amatérům do třiceti let zvítězil horor Roberta Vrby Až oči mé se rozevřou a v kategorii studentů a absolventů filmových škol porota ocenila prvním místem tragikomický snímek Moji drazí režírovaný Patrikem Ulrichem z písecké filmové školy.
Podle výsledku diváckého hlasování byla udělena též Cena diváků, kterou získal dokument Babka jilemnického filmaře Jana Huška.
Aleš Langer, ředitel MK 2016

 

 

 

 

Hodnocení poroty

Extrémně mužská a genderově nevyvážená porota si všimla několika specifických dostatků i nedostatků ve filmech letošního ročníku Mladé kamery. Nechceme si hrát na cenzory, ale pokud jsou hrdinové kuřáci, mluví vulgárně nebo dochází k násilí, musí to mít svůj důvod a nebýt automatický a nicneříkající vyprávěcí prostředek. Další nešvar, kterého jsme si všimli, je jistá lenost nebo lajdáctví ve hledání specifických lokací. Příběhy začínající nebo v nějaké části obsahující hrdinu v posteli, v kuchyni nebo na ulici nenabízí pro oko nic nového a zajímavého. Čeho jsme si také všimli, je úbytek humoru. Spousta tragédie, sebelítosti a ztracenosti. Nemusíme se popadat zrovna za břicho, ale nadhledu jsme se letos až na výjimky příliš nedočkali, a to ani v animovaných filmech. Příběhy jsou často o zahleděnosti a přemýšlení nad sebou sama, což je vzhledem k věku autorů vcelku pochopitelné, ale tato zahleděnost se otiskla v malém počtu společensky angažovaných příběů. Jsme také trochu znepokojeni malým množstvím dokumentárních filmů. A jako správně nevyvážená mužská porota máme radost z jednoho: Třetina letošních tvůrců jsou autorky. Jsme z toho nadšení a držíme jim v převážně mužské režisérské profesi palce. Makejte dál, točte dál, dává to smysl a já doufám, že se s mnohými z vás uvidíme zase příští rok na Mladé kameře 2017.
Jiří Sádek, předseda poroty

Kontakt:
AlesLanger@seznam.cz, 608 624 096
www.mladakamera.cz
Facebook: Mladá kamera Uničov
Filmdat
Instagram: mlada_kamera
Hashtag: #mku2016